Leden 2016

Marie Kristina - nejmilejší císařovnina dcera

23. ledna 2016 v 11:59 | Sarah |  Děti Marie Terezie - dcery
13. květen 1742 byl významný den plný oslav. Marie Terezie totiž oslavovala své 25. narozeniny!
Panovnice byla opět v jiném stavu a narození potomka se očekávalo v co nejbližší době. Bylo to už čtvrté dítě. První byla dceruška, Marie Alžběta. Chudinka zemřela jako malé děvčátko. Přestože se dále očekával následník, druhé dítě bylo také děvče, arcivévodkyně Marie Anna - ta se naštěstí drží pevného zdraví. Následovala Marie Karolína, která taktéž zemřela velice malá. Ambice státu byly naplněny až dalším porodem, kdy se v první polovině března narodil následník trůnu, jeho Veličenstvo Josef. Ach, to bylo oslav! Nejvíce potěšující je skutečnost, že i ten se zdá býti zdráv; nezmění-li se nic, je následnictví trůnu zajištěno. Přesto byla mladá matka z dalšího potomka v obavách.
Celý den probíhal klidně. Po slavnostech měla císařovna společně se svou rodinou usednout ke stolu, kde se již chystala slavnostní večeře. Dostavit se měla i císařovnina matka, Alžběta Kristina Brunšvicko-Wolfenbüttelská.
K žádnému stolu se však neusedlo. Marii Terezii navštívily první bolesti a o několik chvil později, chvíli před čtvrt jedenáctou, na svět přišla další princezna. Pyšná matka ji pojmenovala Marie Kristina Johanna Josefa Antonie.