Isabella Parmská - melancholická kráska

29. února 2016 v 18:07 | Sarah |  Sňatková politika
Sňatkové politice uniklo jen pramálo dětí Marie Terezie a následníkovi trůnu, pozdějšímu císaři Josefovi II., volná ruka při výběru choti dopřána nebyla. Sňatku se arcivévoda velice obával, avšak jakmile svou nevěstu poprvé spatřil na vlastní oči, veškerý strach byl rázem pryč a matce ještě děkoval za to, jak úžasnou ženu mu vybrala.


Onou mladičkou nevěstou byla Isabella Parmská narozená 31. prosince 1741. Její matce Luise Alžbětě Francouzské tehdy bylo pouhých čtrnáct let, sama tehdy byla ještě dítě a potomků se obávala. Luisa byla dcerou Ludvíka XV. a otec jejího manžela Filipa Parmského, kterého si Luisa vzala již ve dvanácti, byl Filip V.
Isabella tedy byla potomkem velice významných osob a jevila se jako výhodná partie pro budoucího císaře.
Po Isabelle přišly o deset let později na svět ještě dvě děti - Ferdinand a Marie Luisa. (Ferdinand se poté oženil s Josefovou sestrou Marií Amálií a Marie Luisa početnou rodinu založila s Karlem IV.)
Isabella od narození žila v Madridu u dvora svého dědečka Filipa V. Později se však přestěhovali do Parmy, kde se její otec stal vévodou.
Přesto ani v Itálii neměla sňatková politika menší hodnotu, než v Rakousku. Aby měla mladá arcivévodkyně více nápadníků, bylo nutné vysoké vzdělání. Isabella se tedy začala učit. Zaujala ji zejména hra na klavír a na housle, v níž dosáhla samotného vrcholu, bavila ji i poezie. Isabella byla nesmírně chytrá a četla knihy od známých filozofů, učila se jazyky a dlouhou chvíli si krátila řešením těžkých matematických úloh.
Bezstarostné dětství pro Isabellu Marii Alžbětu Luisu Antonii Ferdinandu Josefínu Saverii Dominiku Parmskou skončilo uprostřed příprav na svatbu smrtí matky v roce 1759. Velice ji to zasáhlo a propadala melancholii, která se jí poté držela až do konce života.
V té době jí byl podepsán osud. Bylo rozhodnuto, že si vezme Josefa II. (sňatkem se měly upevnit vztahy Hasburků s Bourbony), a proto ji poslali do Vídně.
Isabella vždycky snila o sňatku z lásky zpečetěném houfem šťastných dětí. Namísto toho si musela vzít muže, jehož neznala, a tvářit se, jak je šťastná. Navíc ji zneklidňoval i fakt, že její matka k manželovi nic necítila. Isabella chtěla jít do kláštera, ale tohoto snu se musela vzdát.
Avšak i samotný Josef se sňatku obával. Jedinou jeho útěchou byla skutečnost, jak mile všichni o jeho budoucí choti mluví. Prý to je jedna z nejkrásnějších žen, jaké kdy svět spatřil, s navíc rozkošně jemným a něžným charakterem.
A když se Josef s Isabellou v říjnu 1760 konečně poprvé setkal, byl neskutečně šťastný. Byla ještě krásnější, než se říkalo, a ihned se do ní zamiloval.
Svatba byla velkolepá, a to až tak, že se o ní mluví jako o svatbě století. Překrásné kočáry, bílí lipicáni, ozdobené šaty z drahých látek, lahodné hostiny, úžasné slavnosti, prostě nejvyšší luxus. Císařovna na ničem nešetřila.
Celá Vídeň si manželku budoucího císaře oblíbila. Isabella byla jemná, milá a hodná a i sám Leopold se bratru Josefovi přiznal, že by chtěl mít alespoň trochu tak úžasnou choť, jako má on. (V té době ještě Leopold ženatý nebyl, a tak se pouze diskutovalo, koho mu matka vybere. Nakonec se oženil s Marií Ludovikou Španělskou a vzhledem k počtu jejich dětí se rozhodně dá hovořit o šťastném manželství.) Isabellu si velmi oblíbila i císařovnina nejmladší dcera, pozdější královna Francie Marie Antoinetta. V té době byla ještě malé a rozkošné dítko, které všude chodilo výhradně se svou nejmilejší panenkou. Isabelle se Antonie moc zalíbila a říkala jí "můj malý oslíčku".
Josef Isabellu miloval stále víc. Tady se už ani nedá hovořit o lásce - zbožňoval ji tak moc, že ji uctíval jako bohyni. A zatímco on zářil štěstím, jeho krásná Tia-Tia v koutku duše nesmírně trpěla. Měla ho ráda, ale nemilovala ho. Nedokázala pochopit, proč si ho musela i za těchto podmínek vzít. Nemohla uvěřit, že se stala další obětí státu. Vzdušné zámky byly rázem pryč.
Pak ale nastal zlom a v Isabelliném životě se objevila láska. A ne, nezamilovala se do svého manžela.
Byla to jeho sestra! Nejmilejší císařovnina dcera, Marie Kristina, které ti, kterým přirostla k srdci nejvíce, přezdívali Mimi. Isabella se do ní zbláznila, a přestože se viděly každý den, ráno a večer si posílaly dopisy plné něžných slov.
Tento románek samozřejmě neutekl klebetám a po Vídni se začalo mluvit o těchto dvou zamilovaných arcivévodkyních. Postupem času o tom věděli snad všichni. Všichni kromě Josefa. Ten si stále žil svůj sen o nejlepším manželství, jaké kdy bylo, Isabelle dokonce každé ráno nosil čerstvé růže.
Nejšťastnější byl ve chvíli, kdy mu zbožňovaná Isabella porodila krásnou dcerušku Marii Terezii. Mimi tuto krásnou chvíli zaznamenala na jedné své kresbě. Mladá matka však radostí nezářila - před porodem řekla, že se malá Terezka nedožije sedmi let. Ale toto Josef samozřejmě nechtěl ani slyšet a nebral to vážně.
A když se oznámilo další Isabellino těhotenství, Josef byl v sedmém nebi. Krásná princezna z Parmy však potratila. Císařovna ale pochopitelně naléhala, aby příliš nesmutnili a dále se snažili o potomstvo - potřebovali přece následníka. Inu, nevyšlo to ani podruhé. A ani potřetí. Když Isabella byla opět v jiném stavu, celkově to tedy bylo už popáté, nesmírně se bála. V té době na ni také začala opět velice doléhat melancholie. Dokonce až tak moc, že snila už jen po smrti.

S těmito myšlenkami se svěřila pouze papíru a milované Mimi, která už nevěděla, jak má chudinku Isabellu utěšit.
Potom se ale stalo něco, co nikdo nečekal. Všemi milovaná Isabella dostala neštovice. 22. listopadu 1763 ještě porodila dceru Kristinku, ta však krátce nato zemřela. O pět dní později ji následovala i samotná Isabella. 27. listopadu byl její stav už tak špatný, že zemřela.
Josef byl celé dny s ní, seděl u jejího lůžka a staral se o svou zbožňovanou Isabellu. Její smrt ho zasáhla natolik, že už se až do konce života nedokázal zamilovat.
Jedinou jeho útěchou nyní byla tehdy ještě ani jednoletá dceruška Marie Terezie. Viděl v ní kousek ze své manželky a opatroval ji jako oko v hlavě. Nemohla si přát lepšího otce, než byl Josef.
Později se však naplnila Isabellina předpověď. Malá Terezka umírá v necelých osmi letech na zápal plic.
Josefovi se rázem zhroutil svět. V krátké době přišel o svou milovanou manželku i dceru. A navíc se musel kvůli matce podruhé oženit. Vybrána mu byla jeho sestřenice Marie Josefa Bavorská.
"Křivozubá, poďobaná a tlustá. Nehezčí ženu jsem nikdy neviděl! Řekněte mi, máti, kde bych k ní měl kčertu vzít jiné city." Takto se o své druhé manželce Josef vyjádřil v jednom z dopisů matce Marii Terezii a dokonale tím vyjádřil celou atmosféru tohoto manželství. Od začátku měli oddělené ložnice (v jedné posteli se prý údajně neocitli ani o svatební noci), on ji nesnášel a aby se mohl vyhnout její přítomnosti, často jezdil na daleké cesty. Marie Josefa si však manžela nehodlala nenechat utéct a vždy jela několik mil za ním. Nenáviděl ji, choval se k ní arogantně a ona tím trpěla. Dokázala to však skrýt, jejích citů si prý všimla jen Mimi - a řekla, že ,,kdybych byla na jejím místě a manžel by se ke mně choval tímto způsobem, oběsila bych se na nějakém stromě na Schönbrunnu." Když Marie Josefa dostala neštovice a zemřela na ně, byla to pro budoucího císaře nesmírná úleva. Aby však všem dal najevo své city, jež k této ženě choval, nepřišel jí ani na pohřeb. Marie Terezie díky tomu konečně pochopila, že pro Josefa jiná než Isabella není a nutit ho do dalšího manželství nemá nejmenší smysl, proto to vzdala.
A dokonce i Josef něco pochopil. A to skutečnost, že štěstí v osobním životě mu nebylo dopřáno a jeho pozdější náplní se stalo dobro státu.

Isabella svou krásou zaujala nejednoho muže. Měla dlouhé a vlnité hnědé vlasy, velké tmavé oči, husté řasy, dokonalé obočí, rozkošná líčka a plné malé rty.
Snad jedinou osobou, která k Isabelle nechovala vřelé city, byla Mariina Tereziina nejstarší dcera Marie Anna, přezdívána jednoduše Marianna. Ta na Josefovu manželku žárlila.
V té době bylo určené pořadí důležitosti žen dvora. Na prvním místě byla vždy císařovna a po ní její nejstarší dcera. Jakožto manželka následníka strůnu se však na druhém místě ocitla Isabella, Marianna tedy byla "až" třetí. Připadala si, že tím velice ztratila na důležitosti a nyní (ne, že by to však předtím bylo výrazně jinak) si ji nikdo nevšímá, že prý všechny zajímá jen a jen Isabella. Ta navíc byla nesmírně krásná a Marianna se s ní rozhodně nemohla v ničem srovnávat, a tak začala přirozeně žárlit a tuto ženu snad i nenávidět.
Nakonec bych se ještě chtěla zastavit u tohoto obrazu. Zleva zde vidíme Isabellu, její dceru Marii Terezii, Josefa a jeho druhou manželku Marii Josefu Bavorskou. Na první pohled možná trochu nudný obraz, podle klasických rysů nejspíše dílo Martina van Meytense. Jenomže zde nalezneme i další význam.
Isabella se s Marií Josefou Bavorskou nikdy nesetkala. Josef se s ní oženil až po Isabelliné smrti, takže k této situaci, kterou si nyní prohlížíme, nikdy nemohlo dojít.
Dále je zajímavá i skutečnost, že Marie Terezie na tomto obrazu již není batole, které se bez cizí pomoci ani nepostaví. Jenomže když Isabella zemřela, Marie Terezie neměla ještě ani rok.
Když vezmeme v úvahu oba tyto fakty, rázem se obraz stává pochopitelnějším. Josef se svou druhou chotí a dcerou z prvního manželství, nic neběžného. Avšak bledá Isabella v černých šatech v koutě působí jako duch. A co když právě toto bylo úmyslem malíře? Vždyť to perfektně vystihuje to, jak Josef Isabellu miloval a i po její smrti ji uctíval jako bohyni, a ten druhý sňatek pro něj bylo bezvýznamné uspokojení matky.
Obrázky
0. Úvodní - Jean-Marc Nattier, 1758
1. Isabelliny křtiny - Antonio González Ruiz, 1742
2. Pětiletá Isabella - Jean-Marc Nattier, 1749
3. Isabella s matkou - Jean-Marc Nattier, 1750
4. Zleva: Ferdinand Parmský, Marie Luisa Parmská, Luisa Alžběta Francouzská, Filip Parmský a Isabella - Giuseppe Baldrighi, 1755
5., 6., 7., 8. Příjezd Isabelly do Vídně, svatební obřad, hostina a divadlo - Martin van Meytens, 1760
9. Novomanželé arcivévoda Josef Habsbursko-Lotrinský a Isabella Parmská - Martin van Meytens, 1760
10. Překrásná Isabella - Anton Raphael Mengs, 1762
11. Marie Kristina stojící u chůvy s malou Marií Terezií v náručí, v posteli odpočívá krásná Isabella a Josef se od ní nehne - Marie Kristina Habsbursko-Lotrinská, 1762
12. Isabella - Martin van Meytens, 1761
13. Nejstarší dcera Isabelly a Josefa: Marie Terezie Habsbursko Lotrinská - neznámý autor, 1767
14. Marie Josefa Bavorská - Martin van Meytens, 1765
15. Obraz Isabelly již po její smrti - Martin van Meytens, okolo 1765
16. Isabella, Marie Terezie, Josef a Marie Josefa - neznámý autor (nejspíše Martin van Meytens), po roku 1765
Zdroj: Wikimedia Commons


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Beatricia Beatricia | Web | 1. března 2016 v 7:41 | Reagovat

Nádherné čtení i podívání. Některá fakta jsem znala z literatury, ale tady jsem si je doplnila a upřesnila. Skvělý článek. Často přemýšlím o situaci, která by byla, kdyby nepadlo v roce 1918 Rakousko Uhersko. Měli bychom stále císaře; to by byl zajímavý vývoj v boji s Hitlerem.
Zlatíčko, já tě mám zapsanou a budu ráda, když si mě také přidáš. Jsme spřízněné duše. ♥♥♥

2 Růžová růže Růžová růže | E-mail | Web | 1. března 2016 v 8:13 | Reagovat

Ty obrázky jsou moc krásné a článek jsi úžasně zpracovala:-) Obdivuju ty jejich šaty a vůbec jejich dřívější život.Jak už jsem zmínila krásně jsi to sepsala:-)

3 Beatricia Beatricia | Web | 1. března 2016 v 14:36 | Reagovat

P.S. Děkuji ti za všechny krásné komentáře a hlavně za originální námět, aby byly na pergamenu skvrny od kávy a inkoustu. Tak jsem ten tvůj návrh zrealizovala v tom článku Dřevo skvrny a zvu tě na revizi, jako spoluautorku. Ještě jednou velice děkuji. ☼☼☼

4 habsburg habsburg | Web | 1. března 2016 v 17:27 | Reagovat

Velice Ti děkuji za komentář. Opravdu mne potěšil :-) Jsem šťasten, že jsi souhlasila se spřátelením našich blogů. Tvůj článek je moc hezký (ostatně jako vždy), ale abych pravdu řekl, Isabella Parmská mi k srdci moc nepřirostla.

5 Tanhaya/Fanynka witch Tanhaya/Fanynka witch | Web | 1. března 2016 v 17:41 | Reagovat

Tvé články jsou geniálně zpracované, čtivé a dokonalé! Je to skvost něco takového si přečíst. Obrázky ještě dolaďují úžasnou atmosféru.
Děkuji

6 Sarah's History Sarah's History | Web | 2. března 2016 v 15:56 | Reagovat

[1]: Mockrát děkuji!
Ano, také jsem už mnohokrát přemýšlela, že by bylo zajímavé mít stále monarchii. Ale na druhou stranu její krásu podtrhovala ta doba, v níž móda zvýrazňovala ženskost a hlavně etiketu. Nakonec jsem tedy dospěla k názoru, že i kdyby Karel I. tehdy neabdikoval a monarchie by zde stále byla, už by to nebylo to, co bych do toho očekávala. Přesto bych byla stále klidnější, kdyby nám vládl potomek Habsburků než to, pod čím jsme se ocitli nyní.
Díky moc, mám Tě zapsanou - ještě seženu ikonku a přidám mezi spřátelené, mezi tím se můžeš najít u oblíbených. :)
A ano, to jsme. ❤️

7 Sarah's History Sarah's History | Web | 2. března 2016 v 16:00 | Reagovat

[2]: Děkuji! Ano, mluvíš mi z duše, rokoko mělo něco do sebe. :)

[3]: Za málo, to já děkuji. Jdu se podívat!

[4]: Já mám radost z toho, že se našel další milovník Habsburků. :)
Chápu, i já u některých členů této rodiny občas uvažuji, zda mi sympatičtí jsou či nikoliv. Naštěstí jich je mnoho, tudíž si mezi nimi můžeme vybrat a zamilovat si toho, kdo nám je nejbližší.

[5]: Ach, taková krásná slova si ani nezasloužím! Děkuji, děkuji, děkuji!

8 Aileen Aileen | Web | 2. března 2016 v 22:21 | Reagovat

Veľmi ma baví čítať tvoje články. Väčšinou ma dlhé texty z histórie príliš nezaujmú (ak sa nejedná o nejaké zbrane alebo veci tomu podobné :D ), ale tvoje vždy zhltnem na jeden raz. :)
Izabella Parmská vyzerá na všetkých obrazoch krásne, škoda, že jej bol určený taký smutný osud :(
PS: Najviac ma zaujalo jej veľmi dlhé meno :) A samozrejme, ako písala Růžová růže, šaty :)

9 eli-nny eli-nny | 3. března 2016 v 11:49 | Reagovat

tento článek se mi hodil - zovna budeme pobíat něco v dějepise, takže ti moc děkuji :) Ty obázky jsou opavdu kásné :))
Článek je jako vždy skvělý, jen tak dál! :
)

10 Sarah's History Sarah's History | Web | 4. března 2016 v 1:20 | Reagovat

[8]: Toho si nesmírně cením, děkuji. :)
Isabella platila za jednu z největších krásek své doby, jen je škoda, že je tak málo obrazů, na kterých bychom ji mohli obdivovat. Přesto jsem ráda alespoň za to, co máme, a s nadšením to ukazuji ostatním. Isabellu jsem si zamilovala a jsem moc ráda, že nejsem jediná, komu přilnula k srdci. :) Často si říkám, že se cítím podobně, jako ona. V nejednom ohledu si jsme velice podobné - o to raději ji mám.

[9]: Děkuji mnohokrát! :)
P.S. Promiň, že jsem Ti ještě neokomentovala články - chtěla jsem, ale můj telefon se rozhodl protestovat a přestože to vždy šlo, po poslední aktualizaci se Ti moje komentáře neodešlou… Inu, jakmile budu na tabletu či počítači, napravím to, slibuji. :)

11 habsburg habsburg | Web | 4. března 2016 v 18:38 | Reagovat

Děkuji ti Sáro za povzbudivý komentář, který mi skutečně zlepšil dnešní den!
Poprava Kašpara Kaplíře ze Sulevic byla nepochybně surová, ale nepřátelé Ferdinanda II. a katolíků se mnohdy chovali mnohem hůře (viz umučení nevinného holešovského kněze Jana Sarkandera protestanty). Ferdinandova reakce byla dle mého skromného názoru přiměřená (konfiskace majetku si však mohl odpustit).
Já také pevně věřím a doufám, že naše články v čtenářích podnítí zájem o minulost. Jak ale vidím, tobě se to už podařilo, což je skvělé!
Abych se přiznal, tak na milešovském zámku jsem nikdy nebyl, ale také bych rád viděl tamní zahrady.
Ještě jednou děkuji za krásný komentář :-)

12 newyorkbest newyorkbest | Web | 7. března 2016 v 17:26 | Reagovat

Ten to článek je pozoruhudný, opravdu velmi pěkné! :)

Nevím jestli znáš Sissi, to je opravdu hrozně hezký :)

13 Laleh Maro Laleh Maro | E-mail | Web | 13. března 2016 v 16:13 | Reagovat

Prepáč mi to, neprečítala som si vôbec článok. Len ti musím povedať, že som úplne unesená, ako úžasne tento blog vyzerá. Je to úplne očarujúce. :-)

14 Gil Gil | Web | 15. března 2016 v 10:18 | Reagovat

♥ Sarah Ty dovedeš o Isabelle a Josefovi tak nádherně, poutavě a dojemně vyprávět, že bych to mohla poslouchat (číst) celé hodiny a vždy se těšit na další a další hodiny vyprávění. Víš toho o nich tak neuvěřitelně moc! A tolik krásného, co se do učebnicí dějepisu nedostane! Mám je tak ráda - díky Tobě!

15 Angella Angella | E-mail | Web | 18. března 2016 v 14:47 | Reagovat

Úžasný článek! Sarah, moc krásně se tvé články čtou. Jen je škoda, že nejsi poslední dobou aktivnější, ale na druhou stranu chápu, že učení je přednější :)

16 Magicmax Magicmax | Web | 24. března 2016 v 16:11 | Reagovat

Chápu jejich sňatkovou politiku i když se mi nezamlouvá, tak je hezké že "se" objetovali pro dobro jiných. Jinak netuším proč ale z neznámého důvodu mně prostě zajímá to že se nemilovali ale přesto se vzali. Jejich osobní část života mně v tomhle láka. A nádherně o ní píšš - jako vždy!
A navíc mně tam zaujala žada dalších věcí třeba: Aby měla mladá arcivévodkyně více nápadníků, bylo nutné vysoké vzdělání.
A třeba ten dopis matce Terezii. To je úúúchvatné, co všechno tady máš.
Jeden význammný muž jednou řekl: "Všechno co splňuje svůj účel je přinejmenším dokonalé." Takže tohle je mnohem víc než dokonalé. Ohromuje mně ta možná "nekonečnost" skvělého vědění.
Superadmin lladda mi předal zkušenost že nabírání obsahu je běh na dlouhou trať. On publikoval články už na startu běhu. Ty "po běhu" a to je jedno z kouzel tohoto článku. Neuvěřitelný že si překonala v tomhle můj "vzor". Já zírám. Jinak líbí se mi že si po čase změnila tu animku v záhlaví.

17 Diana Judas Diana Judas | Web | 15. dubna 2016 v 14:52 | Reagovat

Wow.... na tomto blogu sa dočítam fakt zaujímavé veci :)

18 Magicmax Magicmax | 15. dubna 2016 v 19:24 | Reagovat

Naozaj sa mi lúbí ta animácia v hlavičke.
Krapet mne i fascinuje.

19 Sharka193 Sharka193 | E-mail | Web | 17. dubna 2016 v 15:14 | Reagovat

Opravdu krásný článek a nádherné fotky!!! <3
Btw, omlouvám se, že píšu tak pozdě, ale nějak jsem na blog v poslední době neměla čas. A to ani trošku! :(
Jen doufám, že už to bude lepší, u nás obou :)

20 Beatricia Beatricia | Web | 20. dubna 2016 v 8:45 | Reagovat

Marně sem chodím každý den nahlížet, jestli je u tebe něco nového. Ale vždycky je vše při starém. Tak už začínám mít obavy, jestli je vše OK.☼☼☼

21 Beatricia Beatricia | Web | 22. dubna 2016 v 8:01 | Reagovat

[20]: Zlatíčko, tvůj komentář mi rozjasnil víkend a já ti za něj moc děkuji. Uklidnila jsi mě, že je vše v pořádku. Já vím, že škola tě zaměstnává a tvé skvělé články a obrázky nejsou jednoduché a dají ti hodně práce a přemýšlení a v neposlední řadě studování. Tak ať se ti daří na všech frontách ♥♥♥

22 habsburg habsburg | Web | 23. dubna 2016 v 16:25 | Reagovat

Docela mi chybí tvé články. Už aby ses vrátila :-)

23 Magicmax Magicmax | Web | 23. dubna 2016 v 18:20 | Reagovat

[21]: To je tak pěkný!

24 Miloš Miloš | Web | 24. dubna 2016 v 20:31 | Reagovat

Je nepochopitelné, že i bohatí a vlivní lidé z královských rodů byli tak nesvobodní a museli se podřizovat přáním rodičů. Domluvit sňatek pro děti, které se předtím ani neviděly, je hodně divné.

25 Victoria Renkse Victoria Renkse | Web | 26. dubna 2016 v 20:20 | Reagovat

Nádherný článek a úžasný blog :) miluji historii

26 Ms. ParaSherlock Ms. ParaSherlock | Web | 15. června 2016 v 21:46 | Reagovat

Tenhle článek ve mě vzbudil touhu dozvědět se víc. Úžasně napsané,smekám svůj prastarý cylindr.

27 Leoš Leoš | E-mail | 19. září 2016 v 16:15 | Reagovat

Mohu se zeptat, kde jste se dočetla, že Izabella Parmská přezdívala malou Antonii oslíčku.. Zajímala by mě literatura. Nikde jsem to ani na internetu nečetl.
Jinak dodám jen perličku ..je třeba zajímavé, že  Izabela v doprovodu korunního prince Josefa navštívila Valtice v listopadu 1760 a stávila tam pár dní, vyplěných lovem  u Lichtenstejnů..to tam ale na zámku neřeknou.. S pozdravem Kovarik Leoš
taktéž milovník historie

28 Sarah's History Sarah's History | Web | 21. září 2016 v 14:17 | Reagovat

[27]: Drahý pane Leoši,
při zpracovávání tohoto článku jsem pracovala s velkým množstvím knih a hledat tu jednu z nich, v níž jsem na tuto skutečnost, tedy že Isabella Parmská přezdívala Marii Antoinettu "oslíčku", je činnost na velice dlouhou dobu, jistě si to dokážete představit. Rozhodně jsem si to však nevymyslela, tudíž Vám bude muset stačit má přísaha, že informace čerpám výhradně z důvěryhodných pramenů. Já vím, že na internetu se dá narazit na spoustu nepravdivých informací, které působí až směšně, což jistě velmi dobře znáte, avšak věřím, že toto není ten případ. Doporučuji číst více knihy, než internet.
Děkuji za toto zajímavé doplnění!
Přeji hezký zbytek dne,
Sarah, autorka blogu

29 Leos Leos | E-mail | 21. září 2016 v 18:24 | Reagovat

Dik za odpověď, věřím Vám.. Jak by mě potěšilo, kdyby se ta milá přezdívka vyskytla třeba v nějakém Izabeliném dopise Marii Krystýně, / někde v zahraničí snad i vyšla jejich korespondence/. Já jdu při studiu života např velkých dam do hloubky a každou pro mě zajímavou informaci si ověřuji ještě co možná v pramenech..protože narážím i v literatuře an spoustu omylů, které někdo někdy napíše a pak to všichni jen bez ověření převezmou. Například známá Madame Geoffrin, majitelka literáního salonu v Paříži navštívila v roce 1766 Vídeń a byla i pozvána císařovnou do Schonbrunnu  do rodinného kruhu. Ona o tom svědčila nějakému dopisovateli, obdivujíc císařovu čtyřletou dceru Marii Teresii, napsala, že je pěkná jak andílek..Mnoho spisovatelů i přes tak jasnou identifikaci přisuzuje tento obdiv Marii Antoinettě.. Já většinou na internetu hledám prameny, dobové časopisy on line..čtu ve francouzštině, staroněmčině, švabachem. Jsem aktivním členem marieantoinetteforumactiff, Jinak žádný blog nemám ani nemám facebook. ale váš obdivuji, je napsán s láskou,vkusem a s nádhernými obrázky..
ta informace o listopadové návštěvě mladých manželů do Valtic/ mám moc rád ten záměk i jeho okolí/ je z životopisu císaře Josefa, ověřená  a upřesněná, četbou  Wienner Zeitung/ možno číst on line/ z listopadu 1760, uskutečnila se ve dnech 10-13 listopadu...  
Moc Vám fandím
s láskou
Leoš

30 Sarah's History Sarah's History | Web | 22. září 2016 v 17:43 | Reagovat

[29]: Drahý pane Leoši,
ukázky korespondence mezi Isabellou a Marií Kristinou Vám mohu poskytnout, mám u sebe mnoho úryvků z nich a nacházejí se tam i mnohá rozkošná oslovení. Zrovna Isabella měla to "oslíčku" v lásce, říkala tak nejen Antoinettě, ale i Kristině či Johanně Gabriele.
Je skvělé, že si každou zajímavou informaci ověřujete (o to větší mám radost, že jsem Vám mohla představit něco nového!). Souhlasím s Vámi, že i v knihách se nachází plno nesrovnalostí. Mnohokrát to bylo tak hrozné, že jsem to nevydržela a musela vzít tužku a přepsat někté strany, klidně i v knihách z knihovny (Hlavně z nich. Já to v těch svých ani nepotřebuji, neboť sama vidím, že je to špatně, ale je mi líto těch, kteří chtějí z knihy s tolika chybami dělat referát!)
Díky za tu perličku, že madame Geoffrin napsala o císařově dceři, že byla krásná jako andílek. Musím s ní souhlasit! Je až dojemné, jak hlubokou lásku k ní Josef choval. Řádky, které po její smrti napsal, jen potvrzují skutečnost, že to pro něj byla obrovská rána.
Obdivuji Vaše jazykové nadání! Je obrovská škoda, že nemáte Facebook, neboť s Vašimi nevšedními znalostmi by to jistě byly velice zajímavé rozhovory.
Mockrát Vám děkuji za taková krásná slova! Sám vidíte, jak hluboký mám k tomuto tématu vztah a že mi na tom velmi záleží, a ani si nedokážete představit, jakou radost mi pak tímto dokážete udělat. Patří Vám mé tisíceré díky!
S pozdravem
dojatá Sarah

31 Leos Leos | E-mail | 24. září 2016 v 20:35 | Reagovat

To bych byl rád,
Jak jsem napsal,nalezl jsem přátele ve Francii na diskuznim foru. tam najdete mnoho zajímavých informací a stále se tam živě o všem možném diskutuje..
mám pocit možná mylný, že u nás není tolik badatelů.
Láska k Francii její kultuře a k Marii Antoinettě vlastně byla motivem, že jsem se naučil tento jazyk..
Jak byste mi ty úryvky mohla ukázat? Máte je v elektronické podobě?
Leoš

32 Sarah's History Sarah's History | Web | 24. září 2016 v 21:02 | Reagovat

[31]: Musí být skvělé patřit do takové komunity. Kdybych uměla francouzsky, hned bych se k Vám přidala!
Mohla bych Vám je ukázat tak, že je přepíši a pošlu Vám je. Ale to myslím nebude nutné, neboť mám rozepsaný článek, v němž se ty úryvky budou vyskytovat. Pokud si tedy pár dní počkáte, uvidíte je.
Sarah

33 leos leos | E-mail | 24. září 2016 v 22:30 | Reagovat

ano, s radostí...jsem trpělivý,počkám si..
Mohu doporučit to studium francouzštiny..to se Vám pak otevře uplně bohatý svět informací.. já si tak mohl přečíst on.line prameny, literaturu přimo z francouzské národní knihovny. úplně free
p.s 18 století jsem prožíval intenzivně, zvláště  za časů mé mladosti jsem psal hodně dopisů, přátelům, přílelkyním, byly  vřelé,taky jsem žil v jedné křesťanské komunitě v Kloboukách U Brna, měli jsme tam takové plátno s kapsičkami se jmény tam si mohli dávat vzkazy ,dostávali tam dopisy.. míval jsem je plné a netrpělivě se na ně těšil..psali písemně jsme si vyjadřovali city..
dnes jsem tak zdegeneroval,že bych snad ani dopis vlastní rukou nenapsal, jak jsem si zvykl na korektury u upravy textů

připomíná to dopisní dobu našeho oblíbeného století..Krystýna a Izabela, sídlíc v jednom paláci např v Schonbrunnu a denně si píší i dlouhé dopisy.. nebo i Marie TEREZIE psala takto svým dětem např Karolině v srpnu 1767...
p.s Chystám se do Vídně příští rok na výstavy k výročí jejího narození..
Leos

34 Sarah's History Sarah's History | Web | 25. září 2016 v 2:09 | Reagovat

[33]: Zcela zdarma? To je úžasné! Nyní se chci zdokonalit v jazyku anglickém a německém, díky tomu jsem taktéž narazila na spoustu informací, které jinde nejsou. Ale ve francouzštině, to teprve musí být nádhera! Jeden můj přítel mi z Paříže přivezl zajímavou knihu o Marii Antoinettě, avšak přestože tam nerozumím ani slovu, z jeho vyprávění vím, že je to velice zajímavý text z pohledu Francouze, tedy jak ji vnímají oni. Velmi bych si přála si to někdy přečíst, ten jazyk je překrásný, jistě bych ho využila i jinak…
18. století je nádherná doba. Nikdy mě nepřestane fascinovat. Jako by s jejím koncem lidé přestávali žít. Také Vám to tak připadá? Rokoko doslova nutilo člověka užívat si jeho krásy. Samozřejmě, že bych tak mohla učinit i dnes, ale to už nikdy nebude takové, jako tehdy.
Dopisy, jak překrásné! V budoucnu chci omezit pobyt na internetu a také být s mnoha lidmi ve styku jen přes dopisy, má to své kouzlo.
Naprosto se dokáži vžít do kůže Isabelly nebo Kristiny, když čekaly na odpověď té druhé, na reakci na všechna ta slova, na kterých si daly tak záležet.
Vídeň mám v plánu také, už ani nedokážu spočítat, kolikrát jsem tam byla. Víte o nějakých speciálních výstavách k jejímu výročí? Já se ještě o žádné nedoslechla, ale moc bych si to přála.

35 leos leos | E-mail | 25. září 2016 v 20:26 | Reagovat

ano
spíše to byla i doba s akcentem na vztahy..ano to je zásadní a intenzivní v době mladosti a pak vlastně i celý život.

Ta výstava bude asi probíhat na více místech.Zkuste si to dát do překladače.

http://www.hofmobiliendepot.at/ausstellung/ausstellungsvorschau.html

ano jazyky jsou opravdu zásadní pro podstatné rozšíření a prohloubení znalostí

s pozdravem Leos

36 Sarah's History Sarah's History | Web | 26. září 2016 v 0:38 | Reagovat

[35]: Rozhodně máte pravdu s tím, že co je pro člověka intenzivní v mládí, zůstane tak i po celý život.
Děkuji Vám za tento odkaz, musím to ještě prozkoumat, jsem velmi zvědavá.
Mohu se Vás, prosím, zeptat, jak jste narazil na můj blog? Jsem ta to velice vděčná, je skvělé narazit na další milovníky historie.
Sarah

37 leos leos | E-mail | 26. září 2016 v 7:46 | Reagovat

Já jsem na něj narazil, když jsem si vyhledával ikonky s obrázky..dětí Marie Terezie a tak jsem si otevřel váš blog...zaujal mě jeho obsah, hutné vyprávění a překrásné obrázky..natolik, že jsem se odvážil Vás oslovit...

p.s ještě malá perlička k těm nepřesnostem .. i když je to v podstatě nedůležité..v knize Toulkách českou minulostí se nachází v díle věnovaném 2 pol. XVIII obrázek z 19  století r se setkání Izabelly s rodinou v Laxenburgu. Dlouho jsem žil v té představě, že tam celá rodina přijela a na tomto místě se sní setkala..Ale z novin, Gazette de Leyde a myslím, že Curier de Cologne..při popisu jejího příjezdu do Vídně jsem se dověděl, že k tomu setkání došlo v Belvederu.. tam dojela 1 řijna 1760 , ráno 3. přijela císařovna  s císařem, korunní princ Josef, sestra Krystýna a Anna , teta Charlotta Lotrinská..na slavnostní oběd, odpoledne  tam dorazili všichni ostatní sourozenci.. byl velký koncert a  slavnostní osvětlení..večeře..
Josef ji předtím do Laxenburgu přijel naproti..takže ten ji poprvé neviděl..  
Bylo by fajn, kdybyste si to přečetla černé na bílém, přímo v originále..dobové noviny jsou taky free a můžete v nich číst do sytosti..
Leoš

38 Sarah's History Sarah's History | Web | 28. září 2016 v 11:32 | Reagovat

[37]: Jsem nesmírně potěšena tím, že se Vám můj blog tak líbí! Velice mi to lichotí, je to pro mě obrovská motivace. Doufám, že se Vám stejně tak bude líbit i článek, který je stále ještě ve fázi příprav.
Skvělá perlička! Díky moc, přidala jsem ji, pokud nevadí, také do toho nového textu.
Dobře, pokusím se dobové noviny někde na internetu najít.

39 leos leos | E-mail | 28. září 2016 v 23:04 | Reagovat

je to v novinách ze 17 října na 5 straně..
hned nahoře ve zprávách z Vídně.
Je to ve francouzštině, máte.li nejaké přátele, není to těžký text na překlad.
Já jsem vám původně chybně napsal, že k setkání došlo 3 října, ono to bylo hned druhý den tedy 2 října...
http://www.gazettes18e.fr/gazette-leyde/annee/1760
Leoš

40 Sarah's History Sarah's History | Web | 30. září 2016 v 10:40 | Reagovat

[39]: Výtečně! Mockrát děkuji, použiji to.

41 Sarah's History Sarah's History | Web | 2. října 2016 v 17:27 | Reagovat

[39]: Drahý pane Leoši, slibovaný článek je již publikovaný.
http://sarahshistory.blog.cz/1610/nestastna-manzelstvi-josefa-ii
Sarah

42 JefferyFleek JefferyFleek | E-mail | Web | 2. října 2017 v 1:09 | Reagovat

If you have been feeling stressed lately, but you are not sure how to deal with it, the advice in this article can help. Feelings of stress are increasingly common in today's world, but there are ways to help. This article will teach you some easy ways to overcome your stress.

<a href=https://www.acheterviagrafr24.com/viagra-ou-cialis-ou-levitra/>viagra ou cialis ou levitra</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama