Madame de Pompadour

17. května 2016 v 18:29 | Sarah |  Zajímavosti
Snad každý si pojem "rokoko" spojí zejména s francouzským dvorem, jemuž v té době vládl Ludvík XV. Ten byl známý hlavně díky své lásce k ženám a počtu milenek. A přeci se nám jedna z nich vryla do paměti nejvíce. Mluvím o Jeanne-Antoinettě, markýze de Pompadour.


Luisa Madeleine de La Motte pocházela z rodiny, která se živila prodejem pšenice. Madeleine si ovšem chtěla vydělat, a začala svou "kariéru" jako společnice mužů z vyšších kruhů. Když se o tom dozvěděli její rodiče, považovali za nutné zachránit čest rodiny, a tak ji provdali za chudého Francoise Possion. Stal se z něj však zdatný obchodník a zásobovatel francouzské armády. Madeleine se přesto i nadále věnovala své zálibě.
Ať už peníze získávali jakkoliv, v ohledu financí se manželům velmi dařilo. A protože si mysleli, že tomu tak bude napořád, je zcela domyslitelné, jak s penězi zacházeli.
29. prosince 1721 se jim narodilo první dítě. Malou holčičku pojmenovali Jeanne-Antoinette de Poisson. Zlé jazyky ovšem tvrdí, že Jeanne-Antoinette byla nemanželské dítě a jejím pravým otcem byl bohatý finančník jménem Charles Francois Paul Le Normant de Tournehem.
Později se Madeleine a jejímu choti narodil ještě syn Abel Francois. Ten si už ale dětství obklopen penězi neužil. Rodina se začala zadlužovat a když byl otec dětí obviněn z neplacení daní, ze strachu odjel do Německa. Madeleine zůstala s dětmi sama ve Francii. Přestěhovala se do levného bytu, propustila služebnictvo a Jeanne-Antoinettu poslala do kláštera voršilek v Poissy. Přála si totiž, aby její dcera dosáhla alespoň nejzákladnějšího vzdělání, které jí samotné i manželovi chybělo. Hlavním důvodem ale byla skutečnost, že Madeleine chtěla svou dceru ochránit před životem v obklopení mužů, který sama vedla.
Podle jedné pověsti měla v této době Madeleine s Jeanne přijít k věštkyni, neboť je zajímalo, jak se Anoinettě bude v životě dařit. To, co jim bylo toho prosincového chmurného dne oznámeno, je obě překvapilo - Jeanne se prý stane milenkou samotného krále. Madeleine se to přesto velice zalíbilo a svou dceru začala oslovovat "královničko". Jeanne nezbývalo nic jiného, než se s nadšením své matky smířit a postupně si zvykat na to, jak se věštba pomalu stává skutečností.
Rodinnou finanční krizi snášela Madeleine velice špatně - připadala si, že zklamala ve všem, co udělala. Naštěstí jim pomohl údajný otec Jeanne-Anoinette, Charles Francois Paul Le Normant de Tournehem. Jakožto uznávaný finančník byl v tomto ohledu zkušený a zanedlouho se Jeanne mohla vrátit z kláštera domů.
Madeleine už však měla jasno v tom, jak by chtěla, aby vypadal její život. S manželem se rozvedla a dokonce získala velkou část jeho majetku.
O budoucnost Jeanne se staral de Tournehem, jemuž mladá dívka říkala strýčku. Díky němu si mohla dovolit soukromé vzdělávání v literatuře i hudbě - zpívání, hra na hudební nástroje, tanec, dokonce i vystupování v divadle. Říká se, že dosáhla stejného vzdělání, jaké měly i dámy žijící ve Versailles.
Přestože se oficiální otec Jeanne vrátil z Německa a udržoval se svými dětmi styky, o životě Jeanne už namísto něj rozhodoval její milovaný strýček. Díky němu začala ráda navštěvovat nejrůznější salony, kde získala mnohé známosti.
9. března 1741 se Jeanne-Antoinette na přání strýčka provdala za jeho synovce, Charlese-Guillauma d'Etiolles. Ano, Madeline stále věřila, že se její dcera stane milenkou krále, ale vdát se jednoduše musela. Mělo to navíc i výhody - tímto sňatkem se Jeanne-Antoinetta stala příslušnicí nižší šlechty, za čež byla Madeline nesmírně pyšná. Mladá "šlechtična" žila v menším panství, kde si vybudovala zámecké divadlo, v němž nesmírně ráda účinkovala; peněz měli manželé dost, staral se o ně de Tournehem a dokonce je stanovil jako své dědice; navštěvovala slavnosti a přímo zbožňovala jakékoliv plesy.
Jeanne byla překrásná. Světlá pleť, hnědé vlasy, které se zlatě leskly, oči jako noční obloha při svitu měsíce, plné rudé rty a rozkošný dolíček v bradě. Navíc se uměla moc hezky oblékat, byla vzorem pro mnoho žen. Manžel se do půvabné a duchaplné Jeanne-Antoinetty ihned zamiloval. Ona mu však jeho city neopětovala.
I přesto se jim devět měsíců po svatbě narodil syn, jehož pojmenovali Charles-Guillaume Louis. Ten ovšem zemřel krátce před svými prvními narozeninami, což Jeanne zasáhlo. Další dítě porodila až o tři roky později. Tentokrát to byla dcera Alexandrina.
Jeanne v sobě nalezla další vášeň - jízdu na koni. Žárlivý manžel jí však vyjížďky do lesů dovolil pouze s doprovodem, jinak by totiž snad zešílel.
A Jeanne stále snila o setkání s králem Francie, Ludvíkem XV.
Ten se v té době oženil s Marií Leszczynskou, která mu každý rok porodila jednoho potomka. Byla ovšem silně věřící katolička a po desátém dítěti další těhotenství odmítla, kvůli čemuž se pochopitelně musela vzdát plnění manželských povinností. Ludvík bez toho ovšem jakožto milovník žen nedokázal žít, a tak začal si hledat milenky.
S překrásnou Jeanne-Antoinette se Ludvík XV. poprvé setkal na maškarním plese 24. února 1745. Velice se mu zalíbila, a tak si dodal odvahu a oslovil ji. V masce skrytá Jeanne se nebránila, naopak.
Odpovídala vtipně, a když prý sundala masku a upustila kapesníček, král ho hodil za ní a řekl: ,,Kapesník je hozen!"
Dvojice se začala tajně scházet. Inu, očividně to nebylo až tak moc "tajné" - za chvíli totiž nebyl na dvoře nikdo, kdo by o tom nevěděl. Obecně se to neslo velmi těžce, lidé to považovali za skandál. Vždyť Ludvík byl král Francie a Jeanne obyčejná měšťanka!
Ale to milence nezajímalo. Jeanne se chtěla rozejít se svým manželem. To ho rozzuřilo, dokonce vyhrožoval sebevraždou, ale de Tournehem ho dokázal přesvědčit a nakonec souhlasil. Král své milence udělil titul markýza de Pompadour, dal jí pokojík ve Versailles a dokonce od něj dostala i vlastní zámek.
Oficiálně byla Jeanne-Antoinette de Pompadour dvoru představena 14. září 1745. Jeanne se před královnou Marií Leszczynskou třikrát uklonila a políbila jí lem šatů. Marie ji přijala vlídně, rozhovorem se snažila zbavit ji nepříjemných rozpaků. Něco takového se ovšem nedá říct o Ludvíkově synu. Dauphin na odcházející Jeanne vyplázl jazyk, za čež se jí následně musel omluvit a na nějakou dobu odjet o exilu - to byla pro hrdého následníka trůnu obrovská potupa.
Jeanne si život královy milenky užívala. Nadále se věnovala svým největším radostem, tedy tanci, hudbě, zpěvu, divadlu, ale hlavně četbě, kterou přímo zbožňovala. Začala se zajímat i o politiku - pokud se jí něco nelíbilo, nedělalo jí problém svého královského milence přesvědčit, že je nutné provést změny. Bavilo ji sbírat sochy a obrazy a s radostí podporovala církev a charitativní činnosti. Cizí Jeanne nebylo ani výtvarné umění - malovala, vyráběla šperky, vyřezávala do dřeva a tak dále. Zálibu našla taktéž v kupování zámků a pořádání slavností v královských zahradách. A tímto způsobem to pokračovalo dále.
Nezapomínala ani na své nejbližší. Postarala se o matku Madeleine, jejíž zdravotní stav se stále zhoršoval; zajistila, aby král zaplatil otcovy dluhy a očistil tak jeho jméno; na její přímluvu také dostali otec s bratrem Abelem titul de Marigny; strýček de Tournehem se stal správcem královských budov a jeho následníkem byl Abel.
Jediné, co jí scházelo k naprostému štěstí, bylo získat si královninu přízeň. Mariino přátelské chování z prvního setkání bylo pryč a madame de Pompadour přímo pohrdala. Považovala ji za pouhou měšťanku, která nemá u dvora co pohledávat. K tomu, aby jí to dávali slušnou formou najevo, Marie nabádala i své děti, mezi které patřila například i Luisa Alžběta Francouzská, budoucí matka Isabelly Parmské.
Jeannina snaha byla naprosto zbytečná. Nepomohlo ani to, že Ludvíka žádala, aby se ke své manželce choval ohleduplněji a více se snažil s ní vycházet.
Postupem času si však i Jeanne Antoinetta (podobně, jako její matka Madeleine) uvědomila, že život, který vede, stále ještě není dokonalý. Aby se jím stal, musela se vzdát toho, na čem celou tu dobu stál. Okolo roku 1750 Ludvík oznámil, že se k němu Madame de Pompadour chová chladně a již si nepřeje nadále udržovat milenecké vztahy.
Toto její rozhodnutí je celkem pochopitelné - nebavilo ji stále slýchat urážky na její osobu, jak ze strany královny a dvorních dam, tak i obyčejných občanů. Taktéž trpěla zdravotními problémy v oblastech, kvůli nimž nebylo další "cizoložství" možné. Tím, že se zřekla své pozice milenky krále navíc ani nic nemohla ztratit, neboť věděla, že si je s Ludvíkem natolik blízká, že stále budou důvěrní přátelé.
Jeanne-Antoinetta tak pokračovala v tom, co dělala předtím, pouze s tou změnou, že si to už nemusela získávat "přes postel". Fakt, že si Ludvík našel další milenky, ji vůbec neznepokojoval. Naopak se spíš dá říci, že se jí díky tomu ulevilo.
Brzy však Jeanne poznala i tu méně krásnou část života. Během jednoho roku jí zemřela milovaná (a tehdy pouze desetiletá) dcera Alexandrina a několik dní na to i otec. Zdravotní i psychický stav proslulé madame de Pompadour se rázem velice zhoršil. Rozhodla se, že definitivně udělá čáru za svým předchozím stylem života a více se začne věnovat náboženství. Dokonce napsala papeži Klementu XIII. s tím, že její cizoložné styky s králem ustaly a ona žádá o to, aby mohla přijímat svátost oltářní. Odmítl.
Na začátku roku 1756 byl na Ludvíka XV. spáchán atentát. Král naštěstí přežil, byl však zraněn. Jeanne-Antoinette se k němu snažila dostat, ovšem následník trůnu hodlal udělat vše pro to, aby tomu zabránil. Nyní se mu naskytla skvělá příležitost, jak markýzu vyhnat z Versailles. Rozkaz opustit palác jí vzkázal přes strážce pečeti a ministra námořnictva Machaulta d'Arnouville. Jeanne zachránil sám král, který se týden po atentátu markýze omluvil, že pro ni po celou dobu léčení nenechal zavolat, a podle jejího přání nechal ministra odvolat ze všech funkcí.
Takto se dokázala vypořádat s kýmkoliv, kdo jí (nebo spíše komu) nebyla příliš po chuti.
Po těchto událostech si Jeanne připadala opět velice posílena a nadále se věnovala politice a všemu, co dávalo jejímu životu smysl. V roce 1763 si dokonce pozvala Leopolda Mozarta, aby jí předvedl pověstný talent svého syna, Wolfganga Amadea Mozarta.

Na začátku následujícího roku to šlo s jejím stavem z kopce. Měla obrovské migrény, závratě, vysoké horečky a záchvaty kašle. To svědčilo pouze jedinému - madame de Pompadour onemocněla zápalem plic. Přestože to v březnu vypadalo, že je již po všem, v dubnu se nemoc vrátila a byla ještě silnější, než předtím. 13. ji ještě stihl navštívit Ludvík XV. a o dva dny později, 15. dubna 1764, umírá jedna z nejslavnějších královských milenek všech dob. Pohřbena byla vedle své dcery a matky v klášteře kapucínek v Paříži. Za Velké francouzské revoluce byla však tato hrobka zničena. Říká se, že ostatky Jeanne-Antoinetty se dnes nachází někde pod rue de la Paix, v překladu ulice Míru.
Ať už je pohřbená kdekoliv, na Jeanne-Antoinettu de Pompadour nikdo nezapomněl. Stále se o ní mluví jako o jedné z nejkrásnějších žen a připomínají nám ji například kabelky ve tvaru pytlíku, hovorově zvané pompadourky, a nebo starorůžový odstín používaný ve výrobě porcelánu pojmenovaný právě podle ní. Je inspirací pro mnohé filmy, knihy či muzikály a ideálem krásy je i dnes.

0. Úvodní; Madame de Pompadour - Francois Boucher, 1759
1. Madeleine de La Motte - Joseph Ducreux, 1780
2. Jeanne-Antoinette s bratrem Abelem - 1754, Roslin
3. Markýza de Pompadour - neznámý francouzský malíř, 1751/55
4. Jeanne-Antoinette - Charles Andre van Loo
5. Alexandrina - Francois Boucher, 1749
6. Jeanne s dcerou Alexandrinou - Francois Guerin, 1753
7. Marie Leszczyńská - Jean-Marc Nattier, 1748
8. Ludvík XV. - Hyacinthe Rigaud, 1730
9. Jeanne-Antoinette jako Diana - Jean-Marc Nattier, 1748
10. Nejspíše nejznámější obraz madame de Pompadour s knihou - Francois Boucher, 1756
11. Markýza de Pompadour v pozdějších letech života - Francois Huber Drouais, 1763/64
11. Wolfgang Amadeus Mozart líbající ruku Jeanne-Antoinetty - Vincente de Parades, 19. století
12. Portrét Jeanne-Antoinetty - Francois Boucher, 1754

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Beatricia Beatricia | Web | 18. května 2016 v 8:20 | Reagovat

To je vynikající a vyčerpávající článek, který už přesahuje rámec blogu. Slušelo by mu umístění v encyklopedii. Tato královská milenka byla velmi vlivná a dokonce se o ni zajímala i Marie Terezie. Vybrala jsi také skvělou obrazovou dokumentaci. Velmi pozorně jsem celý článek studovala a jsem nadšena, protože miluji historii a její zákulisí. ♥♥♥

2 Sarah's History Sarah's History | Web | 18. května 2016 v 10:56 | Reagovat

[1]: Mockrát děkuji, Beuško! Taková krásná slova člověka pohladí po duši… Ani nevíš, jakou mám radost, když někdo takto dokáže ocenit mou snahu.
Ano, s Marií Terezií si dokonce posílaly dopisy. Nejsem si sice úplně jistá, zda se císařovně líbil styl života, který madame de Pompadour vedla, ale dá se říci, že ji respektovala a v mnoha ohledech si rozuměly.
To jsem moc ráda! ❤️

3 Růžová růže Růžová růže | E-mail | Web | 18. května 2016 v 13:14 | Reagovat

Já jim závidím ty šaty!:D Je úžasné kolik toho víš. Co kdyby si sepsala enciklopedii? Ano, souhlasím s Beuškou.

4 Sarah's History Sarah's History | Web | 18. května 2016 v 13:18 | Reagovat

[3]: Jeanne měla skvělý vkus pro oblékání a její šaty byly hotové skvosty, to ano. Taktéž závidím! :D
Jéj, moc děkuju!

5 habsburg habsburg | Web | 18. května 2016 v 18:53 | Reagovat

Krásný článek!
Ale dauphinovi Ludvíkovi Ferdinandovi se nedivím. Také bych těžce nesl, kdyby si můj otec "pořídil" metresu a veřejně se s ním producíroval před zraky mé matky.
Jinak také chválím bohatý obrazový materiál.

6 Sarah's History Sarah's History | Web | 18. května 2016 v 19:08 | Reagovat

[5]: Děkuji!
Já osobně bych v jeho situaci měla problém s tím, abych tu metresu něčím nepraštila - z toho důvodu, který uvádíš Ty, a také kvůli mému názoru na milenky a nevěru obecně. Ale přímo před manželkou? Strašné.

7 Beatricia Beatricia | Web | 18. května 2016 v 19:55 | Reagovat

P.S. Zlati, zveřejnila jsem tvůj námět na dámu ve vlající sukni. Zvu tě na vernisáž a ještě jednou ti děkuji za inspiraci. ☼☼☼

8 Sarah's History Sarah's History | Web | 18. května 2016 v 20:37 | Reagovat

[7]: Krása! Okomentováno. :-)

9 Beatricia Beatricia | Web | 18. května 2016 v 22:54 | Reagovat

[8]: Jsem přímo šťastná, že se ti mé ztvárnění tvého námětu líbí a že jsi přijala dáreček. To je zase dárek pro mne. Díky.☼☼☼

10 tinka77 tinka77 | 19. května 2016 v 8:20 | Reagovat

prekrásne spracovaná téma. Skvelé obrázky a dokonca aj keď som o tom čítala už veľa našla som tu kopec nového. Súhlasím s tým, že článok by si zaslúžil aj iné tvoje práce publikáciu

11 Sarah's History Sarah's History | Web | 19. května 2016 v 9:49 | Reagovat

[10]: Obrovské díky!
Popravdě nevím, zda bych si jinou publikaci skutečně zasloužila. Sama ve svých pracích vidím mnoho chyb, tak co teprve někdo hodně nevrlý? Ne, ještě mám mnoho času. Do té doby budu trénovat zde na blogu.
Přesto moc děkuji.

12 frisbeedogs frisbeedogs | E-mail | Web | 21. května 2016 v 12:33 | Reagovat

Upřímně mě nikdy historie nebavila, ale v tvém podání je to něco neuvěřitelně zajímavého :-)

PS.: Blog je znova plně funkční!

13 Sarah's History Sarah's History | Web | 21. května 2016 v 12:40 | Reagovat

[12]: Díky moc! Mám z toho obrovskou radost. :)

14 Beatricia Beatricia | Web | 22. května 2016 v 10:28 | Reagovat

http://beatricia.blog.cz/1603/leto
Zlatíčko, zde je ukázka, jak rostou květy... vřele ti děkuji za námět, aby květy rostly na šatech. To jsem se pokoušela, ale zatím to nezvládnu. Moc ti také děkuji za výborné animace vlnící se vody na oblečení. To tedy je pro mne výzva jak hrom, to budu studovat a snad se mi podaří, aby ty květy na té krinolíně rostly.
Mám pořádného, ale krásného brouka v hlavě. To prostě musím dokázat. Čtu si své vlastní motto v záhlaví mého blogu a dodávám si sílu.
Ještě jednou ti moc děkuji a přeji radostnou neděli. ♥♥♥

15 Beatricia Beatricia | Web | 22. května 2016 v 10:39 | Reagovat

[14]: A ještě: Pečlivě jsem prostudovala celý anglický článek s animacemi, který jsi mi laskavě poslala, ale není tam nikde ani stín návodu, JAK to kouzlo a iluzi  vytvořit. Budu si muset vypracovat vlastní prográmek (což moc neovládám). Zatím jsem jen nadšená, závistivá a bezmocná. Pa pa ♥♥♥

16 Cedor Cedor | Web | 22. května 2016 v 11:28 | Reagovat

10 děti?  Divím se že to neodmítla dříve.  Myslím že určitě matka jednala dobře když chtěla dceru chránit před tim co sama dělala.  Přece jen ona tím živila rodinu a dcera by ši jen užívala. A on byl srab že ut uekl  (promiň ale na mě mají složité jména :D)

Je mi líto že umřela zápal plic je strašná nemoc. Ja to neměl ale znám pár lidí co jej mělo

17 Beatricia Beatricia | Web | 22. května 2016 v 17:45 | Reagovat

http://beatricia.blog.cz/1603/valka-favourite-webs
Tak, bohužel, musím kapitulovat, toto kouzlo prostě nezvládnu. Obdivuji toho programátora a tvůrce těch animací.
Zde je ubohoučká ukázka, kam až jsem to dokázala, dál je to říše snů. Na blog to nemohu dát, pak to smažu. Každopádně ti moc děkuji za myšlenku. ♥♥♥

18 Beatricia Beatricia | Web | 24. května 2016 v 11:50 | Reagovat

http://beatricia.blog.cz/1603/valka-favourite-webs
Zlatíčko, tak jsem se pokusila o tvůj druhý námět, aby na sukni dámy vyrůstaly květy. Přikládám ukázku jen na důkaz, že jsem tvou myšlenku  brala velice vážně, ale lépe to nezvládnu. Pak to smažu. Přeji hezký, deštivý den. ☼☼☼

19 Sarah's History Sarah's History | Web | 24. května 2016 v 13:15 | Reagovat

[16]: Deset dětí je na tu dobu skoro až málo. Vždyť ona byla královna Francie a sňatková politika potomků mohla velice silně upevnit vztahy s ostatními zeměmi. Rozhodně to tedy bylo výhodné. Navíc ss o ně nemusela starat ona sama, měla plno vychovatelek a vychovatelů.
Ale s tím ostatním, o čem píšeš, s Tebou rozhodně souhlasím. :)
Alespoň se jí vyhly neštovice, to měla obrovské štěstí.

20 Beatricia Beatricia | Web | 24. května 2016 v 16:36 | Reagovat

Jsem tu zase s poděkováním za hezký vzor malých kytiček. Ale to opravdu nesvedu, ta květina se řeže na díly a to s malou kytičkou nelze. Také ti děkuji za dobré mínění o mé "zručnosti", ale nejde mi to.☼☼☼

21 Magicmax Magicmax | Web | 26. května 2016 v 18:25 | Reagovat

Co sem čet tak nádhera + ty nádherné fotky.

22 Sarah's History Sarah's History | Web | 27. května 2016 v 10:24 | Reagovat

[21]: Díky!

23 Beatricia Beatricia | Web | 27. května 2016 v 12:50 | Reagovat

http://beatricia.blog.cz/1603/valka-favourite-webs
Děkuji ti za krásný komentář a za nápad s animovanou fontánou. Tento motiv jsem už zpracovala na přiložené ukázce. ☼☼☼

24 Bezejmenná Bezejmenná | E-mail | Web | 27. května 2016 v 20:42 | Reagovat

Krásný a zajímavý článek!  Hodně jsem se přiučila! Děkuji ti za tvoje povedené články! :-)

25 Sarah's History Sarah's History | Web | 27. května 2016 v 20:55 | Reagovat

[24]: Moc děkuju, zlatíčko!

26 Magicmax Magicmax | Web | 8. června 2016 v 17:49 | Reagovat

Tolik nádherných obrázků a textu. Já už to četl ale stejně je to i tak hezká ozdoba. Hlavní je přece obsah. nikoliv aktivita. Nejnaštevovanější stránky nejsou jen aktivní.

27 nejsso nejsso | E-mail | Web | 9. června 2016 v 18:40 | Reagovat

pěkný a dlouhý článek

28 strawberrymachine strawberrymachine | Web | 9. června 2016 v 21:52 | Reagovat

Úspěšně jsem to dočetla a že toho bylo !:) Skvělý článek.

29 Tanhaya/Fanynka witch Tanhaya/Fanynka witch | Web | 10. června 2016 v 16:30 | Reagovat

Jako vždy nádherný článek:).

30 Sarah's History Sarah's History | Web | 11. června 2016 v 15:05 | Reagovat

[26]: , [27]: , [28]: , [29]:
Mockrát vám děkuju!

31 Ančísek Ančísek | Web | 19. března 2017 v 9:12 | Reagovat

Tvůj blog mi doporučila tvoje kamarádka, protože i já jsem velká milovnice historie, zajímám se o ní dlouho a ikdyž si o mě myslí, že jsem podivínka, tak na tím zavírám oči, někteří mi říkají holka ty by ses v 15 měla bavit, chodit na zábavy užívat si a já místo toho čtu,navštívím radši galerii, protože je mi velice blízké umění a učastním se soutěží, dělám rozhovory s lidma....
báví mě objevovat pravdu, poznávat osudy lidí, na niž by se nemělo zapomenout, protože i jednou my budeme historie a tvůj blog je naprosto boží a tenhle článek mě velmi potěšil, mám nejradši historii Francie od Versailles, krále slunce, milenky, Marii Antoinettu a francouskou revoluci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama