300 let Marie Terezie - výstavy

19. března 2017 v 11:59 | Sarah


Arcivévodkyně Marie Terezie, jediná žena z rodu Habsburků, která kdy vládla Rakousku, se narodila 13. května 1717. V roce 2017 se konají četné výstavy jako oslava 300. výročí od narození této oblíbené panovnice.

Marie Terezie (1717-1780) byla opravdu výjimečnou panovnicí: když její otec, císař Karel VI. zemřel bez mužského potomka, v roce 1740 se stala první a zároveň i jedinou ženou z rodu Habsburků na rakouském trůně. Poté, co byl její manžel František I. Štěpán Lotrinský (1708-1765) korunován císařem Svaté říše římské, se i ona stala "císařovnou". Tou se však oficiálně nestala, neboť doopravdy nebyla jako císařovna nikdy korunována. Místo toho proběhla korunovace na královnu českou a rovněž na "krále" uherského. (Verze pro ženského panovníka v latině neexistuje (a latina v té době byla uherským úředním jazykem), proto se i v případě Marie Terezie používá termín král. -pozn. S.) Její manželství bylo velice šťastné. I přes občasné nevěry ze strany svého manžela porodila 16 dětí, z nichž se dospělosti dožilo 10, čímž bylo konečně zajištěno následnictví arcidomu habsbursko-lotrinského. Do dějin se obklopená dětmi zapsala jako matka svých poddaných.
Samozřejmě, že obraz milující matky a panovnice v praxi nemůže fungovat tak, jak si to většina lidí představuje. Doopravdy se její děti musely podřídit zájmům státu a plánům jejich matky, a tak měla při výběru partnerů největší vliv politika. Nejdůležitějšími byly sňatky s rodem Bourbonů, které měly upevnit vztahy s Francií a zajistit užší spolupráci těchto dvou významných zemí. Jak se dá u sňatkové politiky očekávat, šťastných bylo jen málo takto uskutečněných manželství, avšak záměry Marie Terezie byly důležitější. V Rakousku se svými rádci zavedla spoustu reforem, díky nimž proběhla modernizace administrativy, armády, ekonomiky a vzdělávání. Všeobecným školním řádem přijatým v roce 1774 byl položen první kámen k povinému základnímu vzdělání pro všechny. Na druhou stranu ovšem byli z měst a ze země vyhnáváni Židé a protestanti.

Četné výstavy v roce 2017 pojednávají o životě Marie Terezie a jejím díle:


15. březen - 29. listopad 2017 na čtyřech místech:

Nejdůležitějším bodem této výstavy je rodinná politika Marie Terezie a památky spojené s jejím jménem (především palác Schönbrunn).

Hned vedle zámku Schönbrunn je vše zaměřeno na působivé kočáry a četné slavnosti panovnice.

Výstava pojednává o vládě Marie Terezie od obtížného převzetí úřadu jakožto první dámy země až po mnoho válek, jejichž cílem bylo zabezpečit moc císařovny na dlouhou dobu.

Zdejší výstava návštěvníkům představí rovněž velmi důležitou součást vlády Marie Terezie a důraz je kladen rovněž na její rádce, s nimiž zavedla spoustu reforem, jakož i zavedení povinného základního vzdělávání.

Více informací: www.mariatheresia2017.at
Kombinovaný lístek na všechny 4 výstavy: 29€
Otevírací hodiny v době trvání těchto výstav:
Císařská kolekce nábytku: denně 10:00 - 18:00
Muzeum císařských kočárů: denně 9:00 - 17:00
Schloß Hof a palác Niederweiden: denně 10:00 - 18:00Výstava představuje osobnost Marie Terezie a její roli v Rakousku a v Evropě. Její politické úspěchy a krize jsou zkoumány jako kulturní činy její doby. Jedním z poprvé vystavených exponátů bude luxusní svazek věnovaný panovnici v roce 1740.


30. červen - 5. listopad 2017, Dolní Belvedere

Poprvé se výstava exkluzivně věnuje pouze Marii Terezii a jejímu vztahu k umění, a to především k portrétním malbám, jenž sloužily k imperiální prestiži. Dalším tématem výstavy je rozhodnutí Marie Terezie o císařské galerii v barokním zámku Belvedere.


28. březen 2017 - 18. únor 2018, Uměleckohistorické muzeum ve Vídni (Kunsthistorisches Museum Wien) (sbírka mincí)

Medaile byly jedním z nejdůležitějších uměleckých médií v 18. století a byly popsány jako "medailony a pamětní mince". Uměleckohistorické muzeum ve Vídni pořádá sbírku prvotřídních medailí Marie Terezie, které můžete spatřit na výstavě.


20. března - 7. října 2017, muzeum porcelánu v Augarten

Výstava Vám postkytne pohled do dámských bytů, jejich toalet a ložnic v dobách Marie Terezie. V této době vytvářely porcelánové manufaktury mnoho nových objektů v nejrůznějších tvarech, které sloužily jako jakýsi nový standard soukromí.


4. březen - 15. listopad 2017, klášter v Klosterneuburgu

Výstava představuje vztah mezi vládnoucím arcidomem a kostelem, jenž dosáhl vrcholu za vlády Marie Terezie. Kromě toho se zde budou 13. a 14. května 2017 konat velké oslavy 300. narozenin této panovnice.


7. února - 3. června 2017, muzeum Scots Abbey

Malá výstava v Scots Abbey Vám umožní nahlédnout na dokumenty, pečeti, erby a medaile z archivu s přímou spojitostí s Marií Terezií.


6. dubna - 23. června 2017, Musikverein

Marie Terezie byla prosulá svou láskou k hudbě, k níž vedla i své děti, a dokonce byla taktéž skvělou operní pěvkyní. Jakožto arcivévodkyně postavila nové základy pro roli, postavení a vnímání hudby. Expozice dokumentuje císařovnin vliv na ni.

Otevírací hodiny v Musikverein:
Pondělí - pátek: 9:00 - 18:00
Sobota: 9:00 - 14:00
O prázdninách zavřeno.


15. března - 29. listopadu 2017, palác Schönbrunn
V soboty a neděle v 10:30 prohlídka s anglickým průvodcem a ve 14:30 německy

Speciálně k 300. výročí Marie Terezie se na Schönbrunnu konají prohlídky letních apartmánů císařovny v přízemí, o jejichž výzdobu se postaral Johann Werzel Bergl. (Pokud jste vloni byli na výstavě k výročí Františka Josefa I., nacházeli jste se také právě v těchto pokojích - pozn. S.) Součástí prohlídky jsou krom Berglových pokojů rovněž Velká a Malá galerie a mimo jiné i obřadní síň v hlavním patře.


Speciálně k tomuto výročí byla vydána kniha s názvem "Marie Terezie: strátég - matka - reformátorka", která je dále popisována jako katalog výstav. Upoutá svým množstvím obrázků, kterých by (jak jsem se dočetla) mělo být 333. Pokud nemáte čas všechny výstavy obcházet, rozhodně si tuto tlustou knihu doporučuji pořídit, neboť obsahuje to samé, co byste se dozvěděli na výše zmíněných místech - kde je mimochodem i k zakoupení. Objednat si ji můžete také on-line, a to přímo ZDE.


Tento článek je volným překladem textu ze stránek wien.info, odkud rovněž pocházejí také použité obrázky. Původní článek je ZDE.
Za velikou pomoc s úvodním obrázkem opět děkuji Magicmaxovi, bez něhož by nevznikl ani tento blog.

P.S. Popisky k obrázkům jsem pouze přeložila ze stejného článku jako samotný text, nicméně mám menší poznámku k fotogragii "Ložnice Marie Terezie na Schloß Hofu." Na tomto zámku jsem byla již dvakrát a pokaždé o této ložnici tvrdili, že ji používal Josef II. Ložnice císařovny se na tomto zámku sice také nachází, ale zdobení na posteli vypadá jinak a navíc i stěny jsou v té místnosti holé, bez tapet, pouze se dvěma portréty Marie Terezie a jejího chotě.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 padesatka padesatka | E-mail | Web | 19. března 2017 v 12:51 | Reagovat

A nějaká výstava v Praze...?
Jsem líná to hledat, spoléhám na Tebe..:)

2 Sarah's History Sarah's History | Web | 19. března 2017 v 12:57 | Reagovat

[1]: V Praze je taky nějaká výstava, známí mi posílali tyhle odkazy na články a děda mi pořád hlásí, že o tom mluví v televizi. Ale víc bohužel nevím, pokusím se ještě zjistit víc. :)

http://zpravy.idnes.cz/predjari-v-kralovske-zahrade-prazsky-hrad-empirovy-sklenik-pqq-/domaci.aspx?c=A170304_105305_domaci_eb

http://prazsky.denik.cz/kultura_region/na-hrade-zacina-predjari-marie-terezie-20170303.html

3 padesatka padesatka | E-mail | Web | 19. března 2017 v 12:58 | Reagovat

Ty jsi tááák hodná, díky moc...:) já si to najdu.

4 Sarah's History Sarah's History | Web | 19. března 2017 v 13:03 | Reagovat

[3]: Vždyť jsem vůbec nepomohla, sama o tom skoro nic nevím. :D Omlouvám se.

5 tinka77 tinka77 | Web | 19. března 2017 v 16:54 | Reagovat

Veľmi sa mi páči ten úvodný obraz. Cisárovná je na ňom veľmi prirodzená. Je skvelé že si múzeá vo Viedni jej výročie pripomenú a je skvelé, že si nám to pripomenula aj ty.

6 duchodkaevka duchodkaevka | Web | 19. března 2017 v 17:02 | Reagovat

Správa Pražského hradu chystá výstavu v Jiřské ulici od října 2017, zjistila jsem to při návštěvě výstavy Předjaří ☺

7 Sarah's History Sarah's History | Web | 19. března 2017 v 18:52 | Reagovat

[5]: Ten úvodní obraz se rovněž velice líbí i mně. Vypadá tam více jako opravdová matka, ale je stále velmi majestátní a krásná. Tomu se říká opravdová dáma!

[6]: Mockrát děkuji za doplnění!

8 Magicmax Magicmax | Web | 20. března 2017 v 10:27 | Reagovat

Přichází Magicmaaaax!!! :D :D
Musíš být hodně dobře obohacena informacemi, když víš, i takovou drobnost tipu: v latině nebyla ženská verze slova král. Což je zajímavé.
Pozn. S. - to se mi moc líbí. Žádná poznámka red. ale Poznámka Sarah! To je totiž něco víc!
Mně moc potěšil ten púvodní obraz Marie Terezie s kožešinou 1743. Já věděl, že ta modrá tam byla přidána uměle!
Volný překlad se ti povedl. Každá věta dávala smysl. Což je lepší než u mně. :D
Děkovat mi nemusíš. :)
Rád sem uviděl tvúj článek na titulní straně v rublice Autorský klub. :)

9 Magicmax Magicmax | Web | 20. března 2017 v 10:54 | Reagovat

[1]: :D :D :D Neskutečný. Sarah je boží, že to našla. Padesátko a ty příšerná! Líná, nevhodná, nevychovaná a ostatní lidi obtěžující. Taková náhoda, že já dělám úúúúplně to samí. :D :D :D
[2]: Tvúj děda je boží!!! Sarah je boží, Děda je boží, já sem boží a padesáka je jako já. :) Všichni jsme boží. :) Máš super dědu. :) Mně nikdo nic neřekne. :( Mně to automaticky začnou nahrávat. :D Nebo si něčeho všimnou a vchválně mi o neřeknou at jim synátor neobsazuje televizi. Nebo snažou celej televizní kanál. Nebo schovají celou televizi. Ale ono to má háček. Já vím všechno! A nejen to. Já to vím dokonce dvakrát! :D Dobře, vážně. Nikdy se nestalo, že by schovali TV či stanicu. To by mi neudělali. :) Ono je to přesně naopak. :D :D :D Nevěřila bys jak je těžký schovat televizu. Nevešla se ani za Halinu Pawlowskou, co mám doma. A zase vážně: Neschovával sem stanice ani televizu. To bych jim neudělal. :) Ale Halinu Pawlowskou doma mám. :D
[3]: Seš hodná, žes nejen pobrala info ale i poděkovala. Takových lidí moc není. :)
[4]: Pravda. :/ Nepomohla. :D :D Já sem horší než ta Anice.
[5]: To je umění to takhle okomentovat. Jako vařit z vody. :)
[6]: Komentář, co článek vůbec nekomentuje ale přesto je nejlepší.
[8]: To ses moc nerozepsal!

10 Habsburg Habsburg | Web | 21. března 2017 v 12:45 | Reagovat

Pěkný článek! Jenom si myslím, že se její narozeniny nepřipomínají tolik, jako narozeniny Karla IV. v loňském roce. A to je veliká škoda.

11 Sarah's History Sarah's History | Web | 21. března 2017 v 14:36 | Reagovat

[8]: Já si říkala, kdy se tady objevíš. :D A Magicmax opět nezklamal!
To mě moc těší, že si té poznámky Sarah někdo všiml!
Po pravdě jsem ten obraz s kožešinou předtím ani neznala (jen hodně podobný od stejného autora, ale ten pochází až z o něco pozdější doby) a taky jsem uvažovala, jestli tam ta modrá byla přidána uměle nebo je původní, což by ale bylo hodně nezvyklé, tak jsem si říkala, že kdyby byla už v originálu, tenhle portrét by byl slavný už před těmi výstavami. Ale mně se moc líbí, vypadá to zajímavě a přece to ani nijak nerazí, je to moc hezké. :) (Musím prostě všechno pochválit)
Co bych to byla za nevděčnici, kdybych nepoděkovala!

[9]: Ale notak, zas se tady nebudeme urážet. :D A nikdo tady nikoho neobtěžuje, já ráda, když můžu pomoct. :) Ačkoliv zrovna v tomto případě jsem nepomohla tak, jak bych bývala chtěla.
Můj děda je skvělý, to je pravda. :D Sotva někde slyší zmínku o Marii Terezii nebo Mozartovi a hned mi to při nejbližší příležitosti musí říct, většinou ještě před tím, než se vůbec pozdravíme. :D Je to rozkošné. <3
Schovávat televizi xD Něco podobného na mě zkouší mamka, když mi chce vyhrožovat, tak mi řekne, že mi zatrhne Marii Terezii. =O Jak tyranské! (To ona ovšem nikdy neudělá, ví, jak moc ji mám ráda, tak si z toho obě jenom děláme legraci. Naštěstí.)
Tu svou Halinu mi někdy musíš vyfotit! :D
Anice je všude. :( Prosím, alespoň tady lidičky vynechte. :D
Ta poslední věta :DDD

12 Sarah's History Sarah's History | Web | 21. března 2017 v 14:40 | Reagovat

[10]: Děkuji! Je pravda, že Češi to zřejmě moc neprožívají (s výjimkou nás, milovníků historie). Muvila jsem o tom s jedním člověkem, který podobný velký projekt k jejímu výročí chystá a říkal, že o Karla IV. byl větší zájem už jen kvůli tomu, že je to přeci jen otec vlasti. Marii Terezii si většina lidí ve spojitosti s Českem spojí s jejím výrokem o Svatováclavské koruně. (To potvrzuje už jen skutečnost, že jsem nenašla žádné bližší informace o těch výstavách na Pražském hradě.) Nicméně jsem ráda, že alespoň v Rakousku jsou ty oslavy opravdu velkolepé. Už jsem viděla ty výstavy na Schloß Hofu a Niederweidenu a musím uznat, že to bylo ještě lepší, než jsem očekávala. A dokonce nabízeli audioprůvodce ve slovenštině, to je rovněž velký pokrok.

13 frisbeedogs frisbeedogs | E-mail | Web | 23. března 2017 v 10:27 | Reagovat

Ahoj, oficiálně se hlásím zpět - snad už konečně. Více informací na mém blogu.
________________________________________

Musel to být úžasný zážitek :-)

14 Wex Wex | E-mail | Web | 23. března 2017 v 14:43 | Reagovat

Takže já mám narozeniny ve stejný den jako Mozart a moje kamarádka má narozeniny ve stejný den jako Marie Terezie. Nad tím se musím opravdu usmát:D Na žádnou z výstav se nejspíš nikdy nedostanu, ale vypadají opravdu zajímavě!

15 Sarah's History Sarah's History | Web | 23. března 2017 v 15:03 | Reagovat

[14]: Tak to je přímo rozkošné! :D A já sdílím narozeniny s dcerou Josefa II. :)
Je velká škoda, že se tam nebudeš moct jak dostat, neboť věřím, že by se to líbilo každému bez ohledu na to, zda se o historii opravdu zajímá nebo ne. :)

16 Sisssi Sisssi | Web | 25. března 2017 v 19:55 | Reagovat

Nemohla bys ten březen a listopad přepsat s malými písmeny? Vypadá to hrozně :-).

17 Sarah's History Sarah's History | Web | 26. března 2017 v 1:15 | Reagovat

[16]: Nemohla, protože jsem to ani nedělala já. :)

18 Ú-čárka Ú-čárka | 27. března 2017 v 14:36 | Reagovat

Tady na tomto monitoru to vypadá vždy mnohem mnohem lépe. :)

19 Čerf Čerf | E-mail | Web | 30. března 2017 v 23:22 | Reagovat

Zajímavý námět, díky za něj. Budu muset k významnému výročí vyhrabat z hloubi šuplete svůj malý tereziánský krejcar :-)

20 Slečna El Slečna El | 31. března 2017 v 15:32 | Reagovat

Marie Terezie a jej doba je vlastně i letošní téma dějepisné olympiády, nicméně, mě více bavilo loňské téma: Lucemburkové. Nevím, přišlo mi to... zajímavější :-). Karlovy manželky, zvláště vztah s Ančou Falckou, jsou chuťovky :D.

Jen bych ti chtěla něco doporučit: data do obrázků prosím (!) piš tak, jak by se měly psát: 15. března, 29. listopadu... Strašně to bije do očí :D.

21 Sarah's History Sarah's History | Web | 31. března 2017 v 15:56 | Reagovat

[20]: Tak tedy ještě jednou - úvodní obrázek jsem NEpsala já.
"Chuťovky" lze najít všude a věřím, že každý si v dějinách najde období, kterého osloví víc než jiné. :)

22 Slečna El Slečna El | 31. března 2017 v 19:55 | Reagovat

[21]: Á, tak to ano, omlouvám se :-).

23 Magicmax Magicmax | Web | 1. dubna 2017 v 19:53 | Reagovat

[22]: Ten svět je krásný, když jsou lidé, co se dokáží omluvit i když by mohli dělat jako by si to nepřečetli :)
Jinak to sem psal podle zahr. vzoru já. :D V Německu to asi můžou vynechávat. Třeba v Rumunsku nepíšou 9:10 ale 9u10. Myslím že v Rumunsku. :D

24 Gil Gil | 4. dubna 2017 v 12:03 | Reagovat

"Stratég, matka, reformátorka" - mi se to logo nesmírně líbí <3 A že tam je březen a listopad s velkými začátečními, to mi vůbec nevadí, je to totiž hezoučké :)

Bezva článek Sári! :)

25 Gil Gil | 4. dubna 2017 v 12:29 | Reagovat

PS: Moc se těším, jestli nám pak něco povíš o duchovním Rakousku ♥

26 cincina cincina | Web | 10. května 2017 v 13:33 | Reagovat

No:D Já se zřejmě nepodívám ani na jednu z výstav, maximálně jestli bude něco v Praze, ale vůbec nevím:D

27 CaseyLet CaseyLet | E-mail | Web | 7. října 2017 v 15:42 | Reagovat

Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama